Model Dvora Králové
Rozhodl jsem se před časem, že se pokusím najít podklady pro výrobu modelu středověkého Dvora, který bych chtěl dát do budoucí stálé expozice. Při pátrání po původní podobě města jsem se snažil najít co možná nejstarší informace. Pátral jsem jak po autentických materiálech, tak po rekonstrukcích. V první řadě jsem zjistil, že v červnu roku 1572 došlo k požáru takového rozsahu, že vyjma kostela a dvou domů vyhořelo celé město včetně radnice. Jak vypadalo město dřív pravděpodobně není známo.

Kresby Bedřicha Söllnera
Znalci se asi nebudou divit tomu, že jsem záhy narazil na nádherné rekonstrukce Bedřicha Söllnera. Jako ukázku přikládám obrázek města, který je stylizován do roku 1703. Zdroj: fotohistorie.cz (vložil Radomír Roup)


Editováno: Pana Roupa jsem kontaktoval mailem a on mi poslal další obrázky. Velice mu děkuji.
Model Dvora Králové z první republiky
Na webových stránkách fotohistorie.cz jsem ovšem našel také fotografie modelu Dvora Králové stylizovaného do roku 1723. (Fotografie byly pořízeny roku 1935, fotograf R. Hak. Na stránky vložil Radomír Roup.) Víte o tom modelu někdo něco? Pochází ze Dvora? Přečkal dodnes? Kde je? Pokud to víte, napiště mi, prosím.

Editováno: Ještě před emailem od pana Roupa jsem na internetu zjistil, že model Dvora Králové nad Labem zhotovili v letech 1923-1927 bratři Šubrtové. V podstatě je hezké, že všechno je, jak má být. Model Dvora Králové existuje a je v péči Městského Muzea Dvora Králové. Pan Roup mi poslal vyprávění jednoho z autorů o tom, jak model vznikal. Časem ho sem vložím.


Filip Pýcha, 8.3. 2015

Menu:
Znak města Dvora Králové
Bible Václava IV.
Kouzelník Žito
Královédvorská lahůdka
Dvůr na Klaudiánově mapě
Móda za gotiky
Vrhcáby
Žofie Bavorská
Model Dvora (1723)
Dvorské opevnění
Oč jde?

Kontakt:
filippycha@gmail.com

Literatura:
Děkanský kostel sv. Jana Křtitele
Žofie Bavorská

Mediální partnerStatistika